Pomorze na rowerze- edycja 2022. Projekt społeczno-edukacyjny

Ruszamy z kolejną edycją Projektu „Pomorze na rowerze- edycja 2022”.
Jest to innowacyjny projekt rowerowy, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym oraz zaproszenie do dialogu między wszystkimi użytkownikami dróg. Organizatorami inicjatywy są Fundacja Na Rowerze i Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku.

 

W ramach inicjatywy planujemy powrócić do:

 • Rowerowych Lekcji Jazdy – czyli warsztatów dla dorosłych rowerzystów. Instruktorem podczas warsztatów będzie Sebastian Gruszka – doświadczony kolarz. Więcej o Rowerowej Lekcji Jazdy można przeczytać tutaj. Wśród uczestników Rowerowych Lekcji Jazdy, w czerwcu, lipcu i sierpniu rozlosowane zostaną zestawy lampek rowerowych.
 •  Publikacji postów na temat przepisów, porad i ciekawostek dla rowerzystów. Rozszerzenie wielu zagadnień znajdzie się na blogu Fundacji na rowerze.
 •  Konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Motyw przewodni tegorocznej edycji to Bezpieczeństwo na rowerze.
 •  Webinarów  o szeroko rozumianej tematyce rowerowej.

 

Pojawią się także nowości:

 • wycieczki rowerowe z elementami Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (BRD). Podczas wybranych wakacyjnych weekendów będzie można zwiedzić wybrane rejony Gdańska, a przy okazji przećwiczyć i poznać zasady bezpiecznej jazdy rowerem w ruchu drogowym. Wycieczki organizowane będą w niewielkich grupach. Adresowane są między innymi do rodzin z dziećmi (posiadającymi kartę rowerową) oraz grupy znajomych, przyjaciół.
 • wykłady plenerowe. W sobotę i niedzielę w dwóch lokalizacjach w Gdańsku odbędzie się łącznie sześć tematycznych wykładów. Przygotowane treści skierowane będą do rowerzystów, osób poruszających się hulajnogami i innymi urządzeniami transportu osobistego a także kierowców i pieszych.
 •  konkurs dla osób dojeżdżających rowerem do pracy, polegający na przygotowaniu krótkiego filmiku, w którym uczestnik pokaże lub opisze jaki wpływ na życie i zdrowie ma rower wykorzystywany przez w regularnych dojazdach do pracy. W filmie należy zachęcić również inne osoby do zmiany środka transportu na rower. Regulamin znajdziecie tutaj.
  Co można wygrać?
  – Wykład edukacyjny realizowany przez Fundację;
  – Kask rowerowy o wartości 500 zł ufundowany przez sklep rowerowy;
  – Kask rowerowy o wartości 500 zł w ramach dofinansowania ze środków publicznych – tylko dla mieszkańca Gdańska.

 

 

Na zajęcia: Rowerowe Lekcje Jazdy zapisać się można poprzez interaktywny formularz rejestracji na stronie internetowej Fundacji https://fundacjanarowerze.pl/.

Terminy wycieczek oraz wykładów plenerowych zostaną podane najpóźniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem na stronach internetowych i Facebooku PORDu oraz Fundacji.

 

Patronat Honorowy nad projektem sprawują Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk,  Prezydent Miasta Gdańska- Aleksandra Dulkiewicz.

Projekt trwa od kwietnia do końca września 2022 r.

 

Informacje dodatkowe:
https://fundacjanarowerze.pl/