Standardy ochrony małoletnich
Procedura Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku w sprawie ustanowienia standardów ochrony małoletnich – wersja skrócona dla małoletnich
Standardy Ochrony Małoletnich to dokument obowiązujący w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gdańsku (dalej PORD w Gdańsku), z którego dowiesz się, co robić, gdy dzieje się krzywda Tobie lub innemu małoletniemu, jeśli jesteś świadkiem lub ofiarą przemocy ze strony: rówieśników, członków rodziny, pracowników PORD w Gdańsku, innych osób.
W PORD w Gdańsku, każdy ma prawo czuć się komfortowo i bezpiecznie, dlatego PORD w Gdańsku podejmuje kroki, aby chronić Ciebie i innych małoletnich przed różnymi formami krzywdzenia – w tym zwłaszcza w postaci fizycznej lub psychicznej. W naszym Ośrodku każdy ma też prawo czuć się także szanowany – bez względu na kulturę, wygląd czy swoje przekonania.
Nikt nie może używać wobec Ciebie wulgarnych słów, gestów czy żartów. Nikt nie może Ciebie bić, szarpać, popychać, obrażać, zawstydzać. Wyróżnia się następujące formy krzywdzenia:
1) Przemoc fizyczna to między innymi: popychanie, szarpanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką, pięścią lub przedmiotami.
2) Przemoc psychiczna to między innymi: poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, wyzywanie, wyśmiewanie, odtrącanie, wciąganie dziecka w konflikty dorosłych, wytykanie z powodu odmienności.
3) Wykorzystanie seksualne to naruszenie sfery intymnej, zmuszanie do oglądanie nagich osób, robienie zdjęć lub filmów z udziałem małoletniego bez odzieży.
4) Zaniedbywanie to: niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych lub nierespektowanie podstawowych praw małoletniego (niedożywienie, ubiór nieadekwatny do pory roku, zaniedbanie higieniczne, pozostawanie na dworze bez opieki w godzinach wieczornych i nocnych, nie dbanie o higienę snu i odpoczynku, nie posyłanie do szkoły, brak zapewnienia opieki lekarskiej).
5) Przemoc rówieśnicza – dotyczy sytuacji, w której doświadczasz różnych form nękania ze strony rówieśników, bezpośrednio lub z użyciem technologii komunikacyjnych (np.: za pośrednictwem Internetu i telefonów komórkowych), takie jak: przezywanie, wykluczenie z grupy, ignorowanie, nastawianie innych przeciwko Tobie, złośliwe wiadomości w komunikatorach lub w serwisie społecznościowym, umieszczanie w Internecie ośmieszających zdjęć lub filmów.
Jeśli ktoś stosuje wobec Ciebie którąś ze wskazanych powyżej form przemocy lub sprawia, że źle się czujesz, boisz się czy denerwujesz – albo wiesz, że ktoś z Twojego otoczenia ma taki problem – możesz zwrócić się do swoich rodziców, opiekunów, nauczycieli, naszych pracowników, zgłosić problem Dyrektorowi PORD w Gdańsku lub skorzystać z pomocy innych instytucji:
112 – TELEFON NA NUMER ALARMOWY (POLICJA)
116 111 – TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.
800 12 12 12 – DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA.
22 484 88 04 – TELEFON ZAUFANIA MŁODYCH.